http://www.baranyai-vadaszkamara.hu/creathunt.php?fusewho=dr_mess_bela%7CDr.%20Mess%20B%E9la
Dr. Mess Béla
Egyetemi tanár, az orvostudományok egyetemi doktora. Kutatási területe a központi idegrendszer szerepének vizsgálata a hormonális működések szabályozásában. E témakörből tíz könyve jelent meg, különböző társszerzőkkel, többségükben angol nyelven. (Akadémiai Kiadó) Kutatási területe több ponton határos vadbiológiai kérdésekkel (pld. fuzárium gomba toxinjának hatása az állatok szaporodásképességére).
Vadászirodalommal viszonylag későn kezdett el aktívan foglalkozni. Vadászati témájú könyvei 1999 óta jelennek meg rendszeresen. Azóta összesen hét kötete látott napvilágot. Az első öt a TerraPrintnél, az utóbbi kettő az Alexandra Kiadónál. Már kiadás alatt áll nyolcadik kötete is.
Vadászírói példaképének Széchenyi Zsigmondot tekinti, így írásai inkább objektív természet- és környezet-megfigyeléseket és hangulatos, valós élménybeszámolók, mintsem regényszerű, valóban "szépirodalmi" elbeszélések.
Lévén a szerző a kutató munka mellett immár több mint fél évszázada egyetemi oktató is, széles körű tanító szándéka vadászírásaiban is megmutatkozik. Ez a szándék egyre inkább előtérbe kerül munkáiban. "Megalkotta" a vadász tanmesék műfaját. Ezekben valamilyen valós vadászélményhez kapcsol irodalmi, történelmi, földrajzi, biológiai, stb. ismeretanyagot. Így próbálván szélesíteni az ifjúság, a vadászok ismereteit, műveltségét.
Kutatómunkájának hatásai is fel-felbukkannak vadászkönyveiben. Első kötetében (Szikével, tollal, puskával, 1999) önálló fejezetet olvashatunk különböző vadegészségügyi, vagy magatartási megfigyeléseiről. Második kötete (Apróvadra is vadásztam, 2000) főleg édesapjával apróvadas területükön szerzett gyermekkori vadászélményeit, majd fiatal, kezdő vadászként szerzett ugyancsak apróvadas tapasztalatait foglalja össze. Harmadik kötetében (Vadászszemmel öt földrészen, 2001) arról mesél, hogyan kapcsolta össze tudományos külföldi utazásait néha puskás, ám gyakrabban fényképezőgépes vadászélmények és emlékek gyűjtésével. E három kötet logikusan felépített trilógiát képez.
Negyedik vadászkönyvét, a nagy példaképnek, Széchenyi Zsigmondnak ajánlotta. A kötet címe is Széchenyi közismert mondására utal: "Erdőzúgás, olykor puskalövéssel" (2002). Ebben a legismertebb három hazai nagyvadfajjal, az őzzel, a szarvassal és a vaddisznóval kapcsolatban szerzett megfigyeléseit, vadászélményeit tárja az olvasó elé.
Az ötödik kötetet (Naplemente, 2003) búcsúzkodásnak szánta a szerző. Ám, mint a későbbiekben látjuk, végül is nem ez lett a szerző utolsó könyve. A kutató orvos és vadász megírta ugyanis az élettörténetét "Két szenvedély rabságában" címmel (2005). Ez volt a szerző első Alexandra Kiadónál megjelent könyve. Ezt követte - ugyancsak az Alexandránál a Vadásztanmesék című kötet (2006). És rövidesen napvilágot lát legújabb könyve is, mely az Emlékszikrák címet viseli. E két utóbbi kötetben előbukkannak már a szerző öregkorra utaló, rezignált hangú megjegyzései, néha önironikus történetei is.